خانه / اخبار / مشاور مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان تشریح کرد: الزامات تحقق اهداف طرح “جهش تولید و تامین مسکن”

مشاور مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان تشریح کرد: الزامات تحقق اهداف طرح “جهش تولید و تامین مسکن”

به گفته مشاور مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، تحقق اهداف طرح “جهش تولید و تامین مسکن”، نیازمند حمایت دولت از بخش خصوصی و فعالان واقعی بازار مسکن است.

دکتر محمدرضا شیرزاد با تصریح این نکته که “به تجربه ثابت شده است دولت، سازنده موفقی در بازار مسکن نیست” تاکید دارد که برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالیانه درقالب طرح “جهش تولید و تامین مسکن”، ضرورت دارد که بستر مشارکت بخش خصوصی برای این منظور فراهم و از فعالان واقعی بازار مسکن حمایت به‌عمل آید.

وی، هدف‌گذاری مشترک مجلس شورای اسلامی و دولت سیزدهم را در خصوص ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، “مایه امیدواری” توصیف و تصریح دارد که، اساسا هر چه هماهنگی و همراهی مجلس و دولت در طرح‌ها و لوایح مختلف بیشتر باشد، تحقق اهداف مربوطه نیز امکان‌پذیرتر است.

سهم دولت در ساخت‌وسازها

مشاور مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، با بیان اینکه “سهم دولت در ساخت‌وسازها در برخی سال‌ها حدود یک درصد بوده است”، تصریح کرد: به عنوان مثال در سال 1398 برای بیش از 400 هزار واحد مسکونی پروانه صادر شد اما سهم دولت از ساخت‌وساز در این سال، حدود یک درصد بود.

به گفته وی، آمارها نشان می‌دهد که در سال 1398پروانه‌های صادر شده برای واحدهای مسکونی، ۴۰۱ هزار و ۲۴۵ واحد بوده که نسبت به سال ۱۳۹۷ به میزان ۱.۶ درصد افزایش داشته است. در این بین ۳۷۵ هزار و ۳۳۴ پروانه واحد مسکونی برای بخش خصوصی، ۳۱۵۴ واحد برای تعاونی‌ها و ۴۰۷۷ واحد برای بخش دولتی صادر شده است. بنابراین سهم دولت از کل ساخت و سازها در سال ۱۳۹۸ فقط ۱ درصد بوده است.

این کارشناس بازار مسکن، گفت: بر اساس مطالعات صورت‌گرفته بیشترین ساخت‌و‌ساز در کشور در طول ربع قرن گذشته، مربوطه به سال 1390 بوده است. در این سال برای بیش از 760 هزار واحد مسکونی پروانه صادر شد. سهم ساخت‌و‌ساز دولتی در این سال نیز حدود 2درصد بوده است.

دکتر شیرزاد، تاکید کرد:  بنابراین ساخت‌وساز دولتی نمی‌تواند راهکار مناسبی جهت پاسخ‌دهی به نیازهای مربوطه در بازار مسکن باشد.

وی، افزود: اگر مقرر شده است که بر اساس طرح “جهش تولید و تامین مسکن” یک میلیون واحد مسکونی سالیانه در کشور ساخته شود، راهکار آن بسترسازی حضور موثر بخش خصوصی و حمایت از این بخش در این راستا است.

ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالیانه امکان‌پذیر است

مشاور مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، با بیان اینکه “ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالیانه امکان‌پذیر است”، افزود: اطلاعات منتشر شده در خصوص پروانه‌های ساختمانی صادر شده در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که ساخت یک میلیون واحد مسکونی در قالب طرح “جهش تولید و تامین مسکن”، امکان‌پذیر است، اما باتوجه به رکود فعلی بازارمسکن کار آسانی نیست.

وی، افزود: فعالان صنعت ساخت‌وساز در بخش خصوصی با مشکلات جدی مواجه هستند و درصورتی که این مشکلات برطرف نشوند نمی‌توان امیدی به تحقق اهداف طرح مذکور در راستای ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالیانه داشت.

مشکلات فعالان یازار مسکن

این فعال اقتصاد مسکن، تورم افسارگسیخته در بخش مصالح ساختمانی را ازجمله مهم‌ترین مشکلات فعالان ساخت‌وساز در بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال اخیرا قیمت هر پاکت سیمان از حدود 25 هزار تومان به حدود 70هزار تومان و میلگرد از کیلویی 13 هزار تومان به بیش از 20 هزار تومان افزایش پیدا کرد. اگرچه با اقداماتی که صورت گرفت، قیمت این اقلام تا حدی اصلاح و کاهش یافت، اما سازندگانی که در آن مقطع نسبت به خرید اقلام مذکور اقدام کردند ناگزیرند برای جبران هزینه‌های صورت گرفته، قیمت واحدهای مسکونی تولیدی را افزایش دهند.

دکتر شیرزاد، تصریح کرد: باید به این موارد هزینه تامین زمین را نیز اضافه کنیم که حدود 70درصد قیمت تمام‌شده واحدهای مسکونی را به خود اختصاص می‌دهد. حتی اگر نرخ زمین را صفر در نظر بگیریم بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت ساخت در حال حاضر به بالای پنج میلیون تومان در هر متر مربع رسیده و با رشدهای اخیر چشم‌انداز روشنی برای بخش ساخت‌وساز وجود ندارد.

وی، افزود: همانگونه که اشاره شد امکان تحقق اهداف طرح “جهش تولید و تامین مسکن” به منظور ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالیانه وجود دارد، مشروط بر اینکه با برطرف کردن مشکلات فعالان صنعت ساخت‌و‌ساز در بخش خصوصی، امکان و بستر مشارکت آنان در این طرح فراهم شود.

به گفته وی، کاهش قیمت مصالح ساختمانی از مهم‌ترین اقداماتی است که ضرورت دارد دولت سیزدهم برای بسترسازی مشارکت موثر فعالان صنعت ساخت‌و‌ساز در طرح مذکور، اجرایی کند. طبیعتا هرگونه اقدام در این راستا، تاثیر خود را بر روی قیمت تمام‌شده مسکن خواهد گذاشت.

دکتر شیرزاد خاطرنشان ساخت: برای ساخت مسکن حدود 130 قلم کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با حرکت در مسیر بسترسازی تولید یک میلیون واحد مسکونی سالیانه، تحرک قابل‌توجهی در تولید اقلام مذکور به‌راه خواهد افتاد که به تبع خود رونق اشتغال و اقتصاد در بازار مسکن را به‎همراه دارد.

 هزینه‌های طرح “جهش تولید و تامین مسکن”

مشاور مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، به هزینه‌های ساخت هر واحد مسکونی در طرح “جهش تولید و تامین مسکن” اشاره کرد گفت: براساس اطلاعات منتشر شده توسط بانک مسکن، ساخت هر واحد مسکونی حدود 80 متری در قالب مسکن ملی، حدود 400 میلیون تومان هزینه دربردارد.

دکتر شیرزاد، هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در قالب طرح ملی مسکن را بیش از ۵ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: ساخت یک میلیون واحد مسکونی هدف‌گذاری شده در طرح “جهش تولید و تامین مسکن” نیازمند بیش از 400 هزار میلیارد تومان بودجه(تسهیلات و آورده متقاضیان) است. بخش قابل توجهی از این میزان می‌بایست از طریق تسهیلات بانکی فراهم شود.

وی، تصریح کرد: بر اساس قانون بانک‌ها باید 20درصد تسهیلات سالیانه خود را در بخش مسکن پرداخت کنند اما اطلاعات به‌دست آمده نشان می‌دهد که این میزان در بهترین حالت بین 6 تا 7درصد است. بنابراین دولت سیزدهم برای تحقق اهداف طرح مذکور می‌بایست پیش‌بینی‌های لازم را به منظور تامین منابع مالی این طرح داشته باشد.

آمادگی شرکت رسا برای کمک به دولت

مشاور مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، از آمادگی این شرکت به منظور همراهی و همیاری با دولت سیزدهم به‌منظور تحقق اهداف طرح “جهش تولید و تامین مسکن” خبر داد و گفت: شرکت رسا به عنوان یکی از شرکت‌های دارای گرید یک ابنیه کشوری و با حدود 30 سال تجربه فعالیت در صنعت ساخت‌وساز کشور همواره یکی از همراهان دولت‌های مختلف در راستای اجرای طرح‌های ملی مسکن بوده است و آمادگی دارد با تمام توان همیار دولت سیزدهم به منظور حرکت در مسیر اجرای طرح “جهش تولید و تامین مسکن” نیز باشد.

دکتر شیرزاد تصریح کرد: شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا) در حال حاضر یکی از شرکت‌های بزرگ، معتبر و خوش‌نام در صنعت ساخت و ساز کشور محسوب می‌شود و از شایستگی‌ها و ظرفیت‌های فنی و اجرایی بی‌شماری سود می‌برد که می‌تواند در خدمت دولت سیزدهم در زمینه بهینه‌سازی و ساماندهی صنعت ساخت و ساز کشور به‌کار گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی املاک
اطلاعات تماس

تماس با ما

نشانی:

تهران – خیابان شریعتی – بعد از سیدخندان – خیابان سیمرغ غربی – انتهای خیابان گلزار – نبش کوچه پروانه – پلاک ۲

تلفن:

021-22890005

ایمیل:

rasa.eng.office@gmail.com

فکس:

021-22867084