خانه / اخبار / مدیرعامل شرکت تصریح کرد؛شرکت رهاورد سازندگی آزادگان در مسیر توسعه کارآفرینی اجتماعی

مدیرعامل شرکت تصریح کرد؛شرکت رهاورد سازندگی آزادگان در مسیر توسعه کارآفرینی اجتماعی

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، معتقد است که اگر دستاوردهای اشتغالزایی شرکت رسا در دور اخیر فعالیت، به معنای “کارآفرینی” تعریف شوند، شرکت درحقیقت در مسیر “کارآفرینی اجتماعی” گام برداشته است.
به گفته دکتر محمد گلاب کش، اقدامات شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا) در حوزه اشتغالزایی، برمبنای توجه ویژه به مقوله “مسئولیت اجتماعی”، انجام گرفته است و اگر اشتغالزایی را مساوی با کارآفرینی درنظر بگیریم، کارآفرینی شرکت رسا، “کارآفرینی اجتماعی” است.
وی، تاکید دارد که کارآفرینی تعریف مشخصی دارد که توسط دیده بان جهانی کارآفرینی(GEM) ارائه شده است و اشتغال یکی از محصولات این مهم محسوب می شود؛ اما در ایران و برخی دیگر از کشورها اشتباه رایجی شکل گرفته است که اشتغالزایی و کارآفرینی را در یک مفهوم مشترک، تعریف می کنند.

اشتراکات کارآفرینی اجتماعی و مسئولیت اجتماعی
مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، به مقوله “مسئولیت اجتماعی” و ارتباط آن با “کارآفرینی اجتماعی” اشاره کرد و گفت: شرکت رسا در دور اخیر فعالیت خود توجه ویژه ای به مقوله مسئولیت اجتماعی داشته است. از نظر این شرکت، مسئولیت اجتماعی نوعی “تعهد مستمر” است که با هدف رفتار اخلاقی و مشارکت در توسعه اقتصادی با تاکید بر بهبود کیفیت زندگی نیروی کار و خانواده آنان و به طور کلی جامعه اجرا می شود.
وی، با بیان اینکه “مسئولیت اجتماعی یک رفتار داوطلبانه است”، خاطرنشان ساخت: این رفتار داوطلبانه توسط شرکت¬ها، بنگاه¬های اقتصادی و کسب و کارها انجام می شود تا نگرانی های اجتماعی را به سهم خود کاهش داده باشند. در این راستا شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا) نیز در دور اخیر فعالیت خود سعی کرده است تا برمبنای اصول “شهروند شرکتی” و “کسب و کار مسئولیت پذیر” اقدام کند.
دکتر گلاب کش، تاکید کرد: توجه به مفاهیم مرتبط با مسئولیت اجتماعی در پیشبرد امور در بنگاه¬های اقتصادی، منجر به جاری ساختن فرآیندها و رویه¬های بهتر و همچنین بهبود وضعیت جامعه، می¬شود؛ امری که در کارآفرینی اجتماعی نیز کاملا تصریح شده است. بنابراین مقوله مسئولیت اجتماعی و کارآفرینی اجتماعی ارتباط بنیادینی با یکدیگر دارند.
به گفته وی، توجه ویژه به مقوله مسئولیت اجتماعی در شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، این شرکت را در مسیر توجه ویژه به مقوله کارآفرینی اجتماعی قرار داده است.

تعریف کارآفرینی اجتماعی
مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، “کارآفرینی اجتماعی” را ترکیبی از تجارت و مسائل اجتماعی توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: کارآفرینان اجتماعی تنها به دنبال سود نیستند و موفقیت برای آن ‌ها به این معناست که چگونه کسب و کار آن‌ها بر اجتماع تاثیر می‌گذارد و آن را بهبود می‌بخشد.
دکتر گلاب کش، با بیان اینکه “کارآفرین اجتماعی، فردی است که شناخت مناسبی از اجتماع دارد و از مفاهیم کارآفرینی برای سازماندهی، ایجاد و مدیریت سرمایه برای ایجاد تغییر استفاده می‌کند”، تصریح کرد: کارآفرینان اجتماعی بعضا گروه‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی ایجاد می‌کنند. کارآفرینان اجتماعی به فکر حل مشکلات جامعه هستند. درحالی که کارآفرینان تجاری صرفا به بررسی بازدهی و سود بازگشتی می‌پردازند.

تفاوت کارآفرینی با کارآفرینی اجتماعی
مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، به تعریف کارآفرینی و تفاوت آن با کارآفرینی اجتماعی پرداخت و گفت: کارآفرینی عبارت است از فرآیند ایجاد ارزش از طریق تشکیل مجموعه منحصر به فردی از منابع برای استفاده از فرصت ها است.
وی، افزود: کارآفرین، فردی دارای ایده و فکر جدید است که از طریق ایجاد یک کسب و کار با بهره گیری و هماهنگی منابع که همراه با مخاطره مالی، اجتماعی و حیثیتی است، محصول یا خدمت جدید به بازار ارائه می دهد.
به گفته دکتر گلاب کش، کارآفرینی تأثیر مثبت و مستقیمی بر کاهش بیکاری دارد؛ از سوی دیگر، سبب توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی می شود و می تواند باعث بهبود وضعیت اجتماعی و فرهنگی جامعه شود.
وی، با بیان اینکه “کارآفرینان اجتماعی ویژگی ها و رفتارهایی شبیه به کارآفرینان اقتصادی دارند”، تصریح کرد: کارآفرینان اجتماعی بیشتر با فعالیت های حمایت کننده ارتباط داشته و برای حل نگرانی های اجتماعی تصور و بینش مطلوبی دارند.
مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، تصریح کرد: بهبود کیفیت زندگی نیروی کار و خانواده آنان؛ خلق روش‌های جدید یادگیری و آموزش؛ توجه به تغییرات اقلیمی و چالش‌های اجتماعی و…. ازجمله چالش های کارآفرینان اجتماعی می باشند که امروزه کسب و کارها به ‌دنبال یافتن بهترین راه‌حل برای مواجهه با آن ‌ها هستند.

پیشینه کارآفرینی اجتماعی
دکتر گلاب کش به پیشینه مقوله کارآفرینی اجتماعی اشاره کرد و گفت: اصطلاح کارآفرین اجتماعی تنها در ۱۰ تا ۱۸ سال اخیر رواج یافته است، اما مثال‌های کارآفرینی اجتماعی سابقه‌ای طولانی‌تر دارند.
به گفته وی، مفاهیم مورد بحث در کارآفرینی اجتماعی همچون خلق ارزش‌های اجتماعی، مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و رفع نگرانی های اجتماعی، سابقه‌ای دیرینه و همپای ایجاد تمدن در جوامع بشری دارد.
مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، تصریح کرد: آنچه امروز کارآفرینی اجتماعی نامیده می‌شود، در گذشته اساس کارهای خیریه‌ای بوده است.

نتایج کارآفرینی اجتماعی
مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، به نتایج کارآفرینی اجتماعی اشاره کرد و گفت: از جمله نتایج به دست آمده مربوط به توسعه کارآفرینی اجتماعی، افزایش نوآوری ، ارتقای سطح فناوری، افزایش اشتغال، تولید دانش فنی، تولید و توزیع درآمد است.
وی، افزود: کارآفرینی اجتماعی یک زمینه نوظهور از سازمان ها و شرکت هایی است که افراد را در اجتماع مورد توجه قرار داده و با ایجاد نقدینگی، ارزش اقتصادی ایجاد می کند تا از منابع در دسترس به گونه ای خلاقانه برای موضوعات اجتماعی استفاده کنند.
دکتر گلاب کش، تصریح کرد: توسعه کارآفرینی اجتماعی به عنوان مأموریتی اجتماعی و یکی از راهکارهای حل برخی مسائل و آسیب های اجتماعی مورد توجه است.
وی، یکی از محصولات توجه به مقوله کارآفرینی اجتماعی را کاهش آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: ازجمله راهکارهای تعیین کننده برای کاهش بزه کاری و آسیب های اجتماعی توجه به اشتغالزایی و توسعه اشتغال است. با ایجاد هر شغل از ایجاد یک آسیب اجتماعی احتمالی در آینده جلوگیری می شود.

حرکت در مسیر کارآفرینی اجتماعی
دکتر گلاب کش، به فعالیت های شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا) در حوزه اشتغالزایی در دور اخیر فعالیت این شرکت اشاره کرد و با بیان اینکه “فعالیت های شرکت رسا در راستای توسعه اشتغال به تبع کاهش آسیب های اجتماعی آینده را به همراه خواهد داشت و به نوعی حرکت در مسیر کارآفرینی اجتماعی محسوب می شود”، تاکید کرد: تعداد پروژه های فعال شرکت رسا در دور اخیر فعالیت بیش از ۲۰۰۰ درصد رشد داشته که به دنبال خود منجر به ایجاد اشتغال قابل توجهی شده است. به ازای هر متر مربع ساخت و ساز توسط شرکت، حداقل یک شغل ایجاد شده است.
وی، تاکید کرد: شرکت ها و کسب و کارهای مسئولیت پذیر نقش اساسی در مقابله با مشکلات و معضلات اجتماعی ایفا می کنند؛ چرا که بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی ریشه در بیکاری و نبود فرصت های شغلی برای افراد جامعه دارند.
مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، تصریح کرد: توجه به مقوله کارآفرینی اجتماعی می تواند به صورت فرآیندی نوآورانه برای ایجاد ارزش اجتماعی، با تقویت شفافیت تا حدود زیادی این آسیب ها را تحت شعاع و کاهش داده و پایه اساسی در مسیر توسعه پایدار باشد.
وی، تاکید کرد: شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، در دور اخیر فعالیت خود سعی کرده است تا در پیشبرد امور مربوطه، توجه ویژه ای به مفاهیمی همچون ارزش های اجتماعی، مسئولیت اجتماعی، کسب و کار مسئولیت پذیر، اخلاق حرفه ای و…. داشته باشد تا از این منظر در مسیر توجه به مقوله کارآفرینی اجتماعی حرکت کرده باشد.

اشتغالزایی در قالب کار شایسته
دکتر گلاب کش، توجه به اشتغالزایی در قالب کار شایسته را یکی دیگر از مصادیق حرکت شرکت رسا در مسیر کارآفرینی اجتماعی توصیف کرد و گفت: تفاوت مفهوم اشتغال در شرکت رهاورد سازندگی آزادگان با سایر شرکت ها و کسب و کارها در مقوله “کار شایسته” نهفته است. با جدیت اعتقاد داریم که باید نگاه به نیروی کار نگاه مترقی باشد و این نگاه در قالب مقوله کار شایسته نمود پیدا می کند.
وی، افزود: باید در کنار اشتغالزایی، توجه وافی و کافی به حفظ کرامت انسانی نیروی کار و سایر مبانی کار شایسته داشته باشیم تا به تبع آن بتوانیم در مسیر اخلاق حرفه ای حرکت کرده باشیم که خود از مصادیق کارآفرینی اجتماعی محسوب می شود. جای بسی افتخار است که در شرکت رسا مقوله کار شایسته و اخلاق حرفه ای به عنوان یکی از اصول بنیادین بهبود مستمر خدمات مورد توجه قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، تصریح کرد: اشتغال یکی از مولفه های کار شایسته است که درقالب “فرصت های برابر برای کار”، “جبران خدمات”، “تامین امنیت شغلی” و “شرایط کاری سالم”، تحقق می یابد.
به گفته وی، امنیت اجتماعی، امنیت شغلی، توجه به محیط زیست و …. دیگر گزینه های ضروری کار شایسته هستند.
دکتر گلاب کش، در پایان تصریح کرد: توسعه اشتغال بر پایه توجه ویژه به مقوله مسئولیت اجتماعی، حرکت در مسیر کارآفرینی اجتماعی محسوب می شود که در شرکت رهاورد سازندگی آزادگان (رسا) در دور اخیر فعالیت با جدیت بسیار مورد توجه قرار گرفته و درراستای بهبود مستمر ارائه خدمات برپایه این مهم، برنامه ریزی و اقدام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی املاک
اطلاعات تماس

تماس با ما

نشانی:

تهران – خیابان شریعتی – بعد از سیدخندان – خیابان سیمرغ غربی – انتهای خیابان گلزار – نبش کوچه پروانه – پلاک ۲

تلفن:

021-22890005

ایمیل:

rasa.eng.office@gmail.com

فکس:

021-22867084