خانه / اخبار / مدیرعامل شرکت تاکید کرد: “مهندسی ارزش” رویکرد فعالیت های اخیر شرکت رهاورد سازندگی آزادگان

مدیرعامل شرکت تاکید کرد: “مهندسی ارزش” رویکرد فعالیت های اخیر شرکت رهاورد سازندگی آزادگان

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، رویکرد “مهندسی ارزش” را به عنوان رویکرد فعالیت های این شرکت در سال های اخیر عنوان کرد و با بیان اینکه “شرکت رسا با انتخاب و به کارگیری این رویکرد موفق شد نسبت هزینه های اجرایی را در مقایسه با گذشته به نحو چشم گیری کاهش دهد”، خاطرنشان ساخت: استفاده از تکنیک های مختلف “مهندسی ارزش” به ما کمک کرد تا یک سیستم اصولی و سازمان یافته به کار بگیریم که بر اساس آن کارکردهای شرکت در جهت رسیدن به عملکردهایی واقعی و مناسب با هزینه های اندک، عملیاتی شوند.

دکتر محمد گلاب کش، در گفتگو با خبرنگار نشریه “پیام رسا” سیستم مهندسی ارزش را سیستمی کارکردگرا توصیف کرد و تصریح کرد: با استفاده از رویکرد “مهندسی ارزش” یا “آنالیز ارزش”، روند تولید کالا و خدمات را در شرکت رسا بازبینی و موارد غیرضروری را حذف کردیم.

به گفته وی، به کارگیری سیستم و رویکرد “مهندسی ارزش” به ویژه در بخش طراحی و مهندسی به نسبت سایر بخش ها از کارآیی بیشتری برخوردار بوده است.

تاریخچه مهندسی ارزش

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، به تاریخچه مهندسی ارزش اشاره کرد و گفت: تحلیل ارزش به صورت یک روش فنی ویژه، در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم صورت گرفت. کار طراحی و تدوین این روش به دستور معاون فنی بخش خریدهای شرکت جنرال الکتریک آغاز شد. وی معتقد بود که برخی از مواد و مصالح و طرح‌های جایگزین، که به‌طور ضروری و به علت کمبودهای زمان جنگ به کار گرفته می‌شدند دارای عملکرد بهتر با هزینه کمتر هستند. به دستور او در داخل شرکت و به منظور ارتقای کارایی تولید از طریق تأمین مواد، مصالح و روش‌های جایگزین برای مواد و مصالح پرهزینه، کوشش همه‌جانبه‌ای به عمل آمد.

وی، افزود: در سال ۱۹۴۷ این وظیفه برعهده مهندس ارشد شرکت جنرال الکتریک نهاده شد. وی در مورد روش‌ها و فنون موجود به پژوهش پرداخت و از برخی روش‌های مرسوم به صورت تلفیقی با روش مرحله به مرحله خویش برای تحلیل ارزش بهره گرفت. مهندس ارشد شرکت جنرال الکتریک که مبتکر و بنیان‌گذار مهندسی ارزش به‌شمار می‌رود، یک روش رسمی را به اجرا درآورد که در جریان آن چندین گروه از کارکنان شرکت، عملکرد محصولات تولیدی شرکت جنرال الکتریک را بررسی می‌کردند. آنان به اتکای روش‌های خلاق گروهی و بدون افت کارایی محصول، تغییراتی در محصولات شرکت به وجود آوردند و هزینه‌های تولید را کاهش دادند.

دکتر گلاب کش، تصریح کرد: روش “تحلیل ارزش” به عنوان یک استاندارد در شرکت جنرال الکتریک پذیرفته شد و به تدریج شرکت‌های دیگر و برخی سازمان‌های دولتی نیز این روش جدید را به عنوان ابزاری برای کاستن از هزینه‌های خود به کار بستند. نتیجه این شد که روش و تکنیک «مهندس ارزش» به وجود آمد.

 تعریف مهندسی ارزش

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، مهندسی ارزش را روشی نوین و اصولی توصیف کرد که می تواند هزینه های غیر ضروری را شناسایی نماید.

وی افزود: هزینه های غیر ضروری تاثیری بر افزایش کیفیت و دوام کالا نداشته و بر رای و نظر مشتری نیز موثر نخواهد بود.

دکتر گلاب کش، با بیان اینکه “ارزش تابعی از هزینه است”، تصریح کرد: به همین دلیل می‌تواند با بهبود عملکرد یا کاهش هزینه، افزایش یابد. براین اساس هرچه تابع با هزینه کمتری عمل کند ارزش بالاتر می رود.

به گفته وی، مهندسی ارزش یک روش سیستماتیک برای بهبود ارزش کالا، محصولات یا خدمات از طریق بررسی عملکرد است.

مدیرعامل شرکت رسا، تاکید کرد: مهندسی ارزش یک فرآیند فوق‌العاده است که باعث ایجاد تغییرات کامل در طراحی جایگزین، مواد جایگزین، دوام و ایمنی، فرآیند تولید و آزمایش می‌شود.

وی، افزود: مهندسی ارزش یک رویکرد سیستماتیک با هدف دستیابی به عملکردهای مطلوب یک محصول، یک فرآیند، یک سیستم یا خدمات با حداقل هزینه کلی است، بدون اینکه به هیچ وجه بر کیفیت، قابلیت اطمینان، عملکرد و ایمنی تاثیرگذار باشد.

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، با تاکید بر اینکه “بنای کار در مهندسی ارزش، خلاقیت است”، افزود: تمامی کارکردها نیز در جهت به وجود آمدن موقعیت های مناسب برای تیمی است که به عنوان متخصص و با کمک خلاقیت های خود در جهت اصلاح و طراحی نوین سیستم در حال فعالیت هستند.

وی، از “تهیه اطلاعات”؛ “ایده پردازی خلاقانه”؛ “تحلیل نمودن راه حل ها و تعیین راه حل مناسب”؛ “آزمودن راه حل نهایی”؛ “اجرایی کردن طرح” و “تحلیل نتایج اجرایی و اصلاح آن ها” به عنوان مراحل مهندسی ارزش نام برد.

مدیرعامل شرکت رسا، گفت: مهندسی ارزش یک روش موثر برای کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و بهبود کیفیت است. این می‌تواند برای سخت‌افزار و نرم‌افزار، توسعه، تولید، مشخصات، استانداردها، الزامات قراردادی و دیگر مستندات برنامه و طراحی و ساخت تجهیزات اعمال شود.

دکتر گلاب کش، با بیان اینکه “مهندسی ارزش تجزیه و تحلیل توابع یک برنامه، پروژه، سیستم، محصول، تجهیزات و خدمات، به منظور بهبود و ارتقاء عملکرد است”، افزود: از آنجا که هزینه‌ها قابل‌اندازه‌گیری هستند، کاهش هزینه اغلب به عنوان یکی از مهم ترین معیارها برای کاربرد مهندسی ارزش درنظر گرفته می‌شود و در واقع در وهله اول به آن پرداخته می‌شود. با این حال، هدف واقعی این رویکرد، بهبود ارزش است و این ممکن است منجر به کاهش هزینه فوری شود.

مهندسی ارزش در صنعت ساخت و ساز

دکتر گلاب کش، به مختصات و ویژگی های مهندسی ارزش در صنعت ساخت و ساز پرداخت و گفت: در این بخش هدف مهندسی ارزش آن است که با یک فعالیت سازمان یافته، فعالیت های یک پروژه را در تمامی مراحل از قبیل طراحی، اجرا و بهره برداری و نهایتا نگهداری و پشتیبانی تحلیل و بررسی کند.

وی، افزود: تمامی این تحلیل ها مطابق با خلاقیت ها و تجربه های متخصصین و کارشناسان در بررسی عملکرد تجهیزات و پروسه های اجرایی می باشد تا بتوانند با کمترین میزان هزینه به بهترین کارکرد دست یافته و کیفیت را ارتقاء دهند.

به گفته وی، روش سیستماتیکی که در مهندسی ارزش برای طراحی و اجرای پروژه های ساخت و ساز به کار گرفته می شود، حل مسائل با روش هایی خلاقانه می باشد.

مدیرعامل شرکت رسا، تصریح کرد: در صنعت ساخت و ساز مهندسی ارزش به عنوان یکی از راهکارهای مناسب به منظور شناسایی فرصت های بهبود در طراحی و اجرای پروژه های مربوطه به کار گرفته می شود. با به کارگیری تکنیک مهندسی ارزش این امکان فراهم می شود تا در قالبی نظام مند و گروهی و با یک دید خلاق، ابعاد مختلف یک پروژه ساخت و ساز بررسی و در نهایت ظرفیت های بهبود کیفیت، کاهش هزینه و کاهش زمان اجرا شناسایی شوند.

  فواید مهندسی ارزش

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، به مزایای بهره مندی از تکنیک مهندسی ارزش در صنعت ساخت و ساز اشاره کرد و گفت: مهندسی ارزش می‌تواند حداقل تا ۲۰ درصد یا بیشتر از هزینه‌های ساخت در مقایسه با دیگر روش‌ها بکاهد.

وی، افزود: یکی از نشانه‌های مهندسی ارزش، اشتراک ایده‌های خلاقانه برای شناسایی راه‌حل‌های جایگزین برای یک پروژه ساخت‌وساز بهتر است. این امر اغلب منجر به تدارک کیفیت بالاتر، مواد با دوام بیشتر و زمانبندی پروژه تسریع می‌شود. پروژه‌های ساخت‌وساز که از مهندسی ارزش استفاده می‌کنند دارای ریسک پایین‌تر برای تاخیرهای پروژه هستند.

دکتر گلاب کش، با بیان اینکه “حفظ استانداردهای کیفیت، پایه و اساس مهندسی ارزش است”، خاطرنشان ساخت: فعالان صنعت ساخت و ساز که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند پروژه آن‌ها با بالاترین استانداردهای کیفیت ساخته می شود، از این اصل مهندسی استفاده می کنند.

کاربرد مهندسی ارزش در بهبود پروژه های ساخت و ساز

مدیرعامل شرکت رسا، به کاربرد مهندسی ارزش در بهبود طراحی پروژه های ساخت و ساز اشاره کرد و با بیان اینکه “کیفیت طراحی ساختمان تاثیر بسزایی در افزایش ارزش ساختمان دارد و کارفرمایان سعی در افزایش ساختمان از طریق بهبود طراحی دارند”، افزود: برای نیل به این هدف دو روش پیش روی هر کارفرماست. روش نخست، انتخاب مشاور با صلاحیت برای طراحی و واگذاری مسئولیت طراحی به آن و روش دوم، تولید گزینه های متعدد طراحی، از طریق روش هایی همچون مهندسی ارزش است. روش دوم، تولید گزینه های بهتر را با توجه به نیازهای خاص کارفرما و با تمرکز بر حلقه های مفقوده ارزش و تفکر گروهی امکان پذیر می کند.

دکتر گلاب کش، با بیان اینکه “مهندسی ارزش در پروژه های ساختمانی، حرکتی نو در عرصه ساخت و ساز تلقی می شود”، از انتخاب این رویکرد به عنوان رویکرد اصلی فعالیت های شرکت رهاورد سازندگی آزادگان در سال های اخیر نام برد و گفت: با استفاده از سیستم مهندسی ارزش در طراحی و ساخت پروژه های اجرایی، به ارتقاء موثر کیفیت و کاهش هزینه در اجرای پروژه های مذکور دست یافتیم.

وی با تاکید بر اینکه “مهندسی ارزش در صنعت ساخت و ساز، راهکاری مدیریتی و دیدگاهی خلاق است”، تصریح کرد: شرکت رهاورد سازندگی آزادگان درسال های اخیر از سیستم مهندسی ارزش به عنوان ابزاری نیرومند برای بهبود در سه عامل کلیدی هزینه، زمان اجرا و کیفیت فنی ساخت، در رویه طراحی و بعد از طراحی پروژه های اجرایی بهره برده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی املاک
اطلاعات تماس

تماس با ما

نشانی:

تهران – خیابان شریعتی – بعد از سیدخندان – خیابان سیمرغ غربی – انتهای خیابان گلزار – نبش کوچه پروانه – پلاک ۲

تلفن:

021-22890005

ایمیل:

rasa.eng.office@gmail.com

فکس:

021-22867084