خانه / اخبار / دکتر گلاب کش مدیرعامل شرکت رسا تاکید کرد؛چشم امید فعالان بازار مسکن به دولت سیزدهم

دکتر گلاب کش مدیرعامل شرکت رسا تاکید کرد؛چشم امید فعالان بازار مسکن به دولت سیزدهم

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار و آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی با رای قاطع مردم به عنوان رئیس جمهوری بعدی ایران اسلامی برگزیده شد. اکنون فعالان در بخش‌های مختلف اقتصادی آماده‌اند تا فصل جدیدی از حیات اقتصادی خود را در فضایی متفاوت آغاز کنند. صاحبان بنگاه‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف، پس از تحمل فشارهای سخت اقتصادی سال‌های اخیر، اکنون امیدوارند تا دولت سیزدهم بتواند بستر فعالیت آنها را بیش از پیش فراهم و به‌تبع از مشکلات اقتصادی‌شان بکاهد. صنعت ساخت‌وساز ازجمله بخش‌هایی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر با مشقت‌های مختلفی دست به گریبان بوده است و فشارهای اقتصادی به شکل غیرقابل توصیفی عرصه را برای فعالیت فعالان این صنعت تنگ کرده است. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، صنعتگران صنعت ساخت و ساز کشور بسیار امیدوارند که بتواند دور جدید فعالیت خود را در بستری استاندارد و مناسب آغاز کنند که ماحصل آن رضایتمندی در دو سمت عرضه و تقاضای مسکن باشد. برای بررسی بیشتر این موضوع گفتگویی ترتیب دادیم با دکتر محمد گلاب‌کش مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا) که ماحصل آنرا در ادامه می‌خوانید:

********************************

افزایش نامتعارف قیمت مسکن

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، با بیان اینکه “در سال‌های اخیر تورم بازار مسکن به شکل غیراستاندارد و غیرمتعارفی افزایش یافته است”، افزود: بر همین اساس بسیاری از کارشناسان بازار مسکن معتقدند که بازار مذکور بیش از این ظرفیت افزایش تورم را ندارد.

وی، با تاکید بر اینکه “قیمت مسکن در سال‌های اخیر همواره روندی جهشی داشته است”، به موارد مرتبط با افزایش قیمت مسکن اشاره کرد و گفت:  بالا رفتن تورم در بازار مسکن متاثر از متغیرهای مختلفی است که از آن جمله می‌توان به “قیمت ارز” اشاره کرد. بر این اساس متناسب با افزایش قیمت ارز قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد. همچنین بالا رفتن نرخ نقدینگی در کشور منجر به بالا رفتن قیمت مسکن می‌شود چرا که بخش قابل توجهی از سرمایه‌های سرگردان به سمت بازار مسکن سوق می‌یابند.

این فعال بازار مسکن، گفت: بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی نیز منجر به بالا رفتن قیمت مسکن می‌شود و طبیعتا هرچه قیمت مواد اولیه افزایش یابد قیمت تمام‌شده مسکن نیر افزایش می‌یابد. همچنین بالا رفتن نرخ اجاره مسکن نیز تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر روی قیمت مسکن دارد و هرچه اجاره‌بهای مسکن افزایش یابد قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد.

به گفته وی، بررسی عوامل مختلف موثر بر بازار مسکن نشان می‌دهند که بازار مذکور به نوعی ظرفیت افزایش تورم بیش از میزان فعلی را ندارد.

این فعال بازار مسکن، از آغاز ریزش قیمت مسکن خبر داد و گفت: پس از اینکه تورم در بازار مسکن در سال‌های اخیر همواره جهشی بوده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد که مدتی است متاثر از انتخابات ریاست جمهوری و انتظارات مثبت فعالان بازار، شاهد کاهش قیمت‌ها بوده‌ایم. برهمین اساس افزایش فایل‌های فروش را شاهد هستیم که در مقابل کاهش خریداران قرار دارد.

 

تاثیرات نتیجه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر قیمت مسکن

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، به برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و تاثیرات نتیجه این انتخابات در بازار مسکن اشاره کرد و گفت: برای بررسی تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر قیمت مسکن باید دوره‌های زمانی “کوتاه” و “بلندمدت” تعریف کرد. دوره کوتاه‌مدت می تواند تا اواسط پاییز سال جاری ادامه داشته باشد. در این دوره کابینه در حال تشکیل و استقرار است. در این دوره سکان اجرایی دولت به صورت تدریجی به تیم جدید سپرده می‌شود.

وی، افزود: دوره بلندمدت نیز از اواسط پاییز و تا پایان دولت ادامه دارد. اصولا در این دوره است که سیاست‌های دولت در حوزه‌های مختلف ازجمله بخش مسکن نمود پیدا می‌کند و تاثیرات خود را نشان می‌دهد.

این فعال صنعت ساختمان، دوره برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تا استقرار کامل تیم اجرایی دولت جدید را دوره “گذار” توصیف کرد و گفت: قیمت‌ها در بازار مسکن در این دوره تحت تاثیر نتیجه انتخابات و امید به تغییرات اساسی، عموما کاهشی است.

 

دیدگاه‌های آیت‌الله دکتر رئیسی در حوزه مسکن

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، به بررسی دیدگاه‌های حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رئیسی در حوزه مسکن پردلخت و گفت: رئیس‌جمهور محترم در تبلیغات و مناظره‌های انتخاباتی بارها از لزوم مهار تورم در بخش‌های مختلف اقتصادی و همچنین کنترل نقدینگی سخن گفتند که نشان می‌دهد برنامه ویژه‌ای برای این منظور وجود دارد.

وی، افزود: همانگونه که اشاره شد از جمله متغیرهای اصلی موثر بر بازار مسکن، بازار سرمایه است و دکتر رئیسی

در صحبت‌های خود پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نقدهای جدی به سیاست‌های دولت یازدهم و دوازدهم در این حوزه داشته‌اند و ساماندهی این بازار را جزء اولویت‌های خود تعریف کرده است.

دکتر گلاب‌کش، تصریح کرد: رئیس‌جمهور محترم بارها در صحبت‌های خود با انتقاد از توزیع ارز معروف به 4200 تومانی، همچنین بر استقلال بازار بورس و عدم مداخله دولت در این بازر تاکید داشته‌اند. بدون شک بهینه‌سازی بازار سرمایه تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر بازار مسکن دارد.

به گفته وی، رئیس جمهور محترم در تبلیغات انتخاباتی خود بارها صحبت از ساماندهی بازار مسکن داشته‌اند که نگاه ویژه‌ای ایشان در این بخش را نشان می‌دهد.

این کارشناس بازار مسکن، از برنامه “ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالیانه” به عنوان یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم در حوزه مسکن نام برد و گفت: دکتر رئیسی در تبلیغات ریاست‌جمهوری از ساخت یک میلیون واحد مسکونی سالیانه به عنوان یکی از برنامه‌های خود در بخش مسکن نام برد که نشان می‌دهد برنامه “مسکن ملی”  در دولت سیزدهم نیز ادامه خواهد داشت. اگرچه هنوز مشخص نیست الگوی این مهم “مسکن مهر” باشد یا “طرح اقدام ملی مسکن”.

وی، از تقاضای غیرمصرفی به عنوان یکی از آفات بازار مسکن نام برد گفت: برای این منظور راهکارهای مختلفی مطرح شده است که اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی، یکی از این راهکارها بوده است. رئیس‌جمهور محترم نیز در صحبت‌های خود، از اخد مالیات به عنوان یکی از راهکارها برای ساماندهی این مساله نام برده‌اند.

به گفته دکتر گلاب‌کش، مقابله با سفته‌بازی در بازار مسکن و همچنین توجه ویژه به مستاجران از دیگر برنامه‌هایی بوده است که دکتر رئیسی در تبلیغات انتخاباتی از آنها به عنوان برنامه‌های خود در این بخش سخن گفته‌اند.

 

امید به آینده بازار مسکن

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا) با بیان اینکه “رئیس‌جمهور محترم عوامل موثر بر بازار مسکن را به‌درستی تشخیص داده‌اند”، خاطرنشان ساخت: البته شناخت این عوامل تنها یک بخش معادله بازار مسکن است و بخش‌های مهم و اصلی کار در اجرای راهکارهای مربوطه به‌منظور ساماندهی این بازار است که همواره با موانع مختلفی مواجه هستند.

به گفته وی، برخی از این موانع ریشه داخلی و برخی دیگر ریشه خارجی دارند.

این فعال بازار مسکن، ادامه داد: مواردی مانند مقابله با سفته‌بازی در بازار مسکن و یا ساماندهی بازار بورس ازجمله راهکارهایی هستند که با موانع داخلی مواجه هستند و طبیعتا اقدام در این راستا نیاز به برنامه‌ها و مهارت‌هایی دارد که از ظرفیت‌های داخلی قابل تامین هستند.

وی، افزود: اما مواردی مانند بالا رفتن قیمت ارز و یا افزایش روزافزون مواد اولیه وارداتی از جمله مواردی هستند که ریشه موانع آنها به خارج از کشور و از تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی نشات می‌گیرند و رفع این موانع و اقدام در این راستا به‌مراتب دشوارتر است.

دکتر گلاب‌کش، تاکید کرد: تجربه ارزشمند دکتر رئیسی در مقابله با مفسدان اقتصادی در دوره ریاست بر قوه قضائیه امیدواری بسیاری برای فعالان واقعی بازار مسکن به وجود آورده است که در مقام رئیس دولت بتواند اقدامات اساسی در راستای ساماندهی بازار مسکن انجام و استانداردهای مربوطه را به این بازار برگرداند.

وی، افزود: فعالان واقعی بازار مسکن و صنعتگران صنعت ساخت و ساز چشم امید بسیاری به دولت سیزدهم دارند و امیدوارند با سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات استاندارد، پس از سال‌ها بی‌رونقی مجددا رونق به بازار مذکور برگردد و به‌تبع آن، سایر بازارهای متاثر از بازار مسکن به‌ویژه بازارکار از این رونق بهره‌مند شوند.

به گفته دکتر گلاب‌کش، به‌ازای هر 50 الی 70 متر مربع ساخت و ساز در بازار مسکن یک شغل دائمی سالیانه ایجاد می‌شود و این بازار به عنوان موتور محرک اشتغالزایی شناخته می‌شود. بنابراین بازگشت رونق به بازار مسکن منجر به بازگشت رونق به بازارکار می‌شود.

 

آمادگی شرکت رسا به‌منظور همراهی و همکاری با دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، از آمادگی شرکت متبوع خود به‌منظور همراهی و همکاری با دولت سیزدهم در راستای پیشبرد برنامه‌های مربوطه در بازار مسکن خبر داد و گفت: شرکت رسا در سال‌های اخیر موفق شده است تا درکنار اخذ گرید یک کشوری در بخش ابنیه همچنین نسبت استانداردسازی برنامه‌های اجرایی برمبنای استانداردهای بین‌المللی اقدامات قابل توجهی داشته باشد.

وی، افزود: شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا) در حال حاضر یکی از شرکت‌های بزرگ، معتبر و خوش‌نام در صنعت ساخت و ساز کشور محسوب می‌شود و از شایستگی‌ها و ظرفیت‌های فنی و اجرایی بی‌شماری سود می‌برد که می‌تواند در خدمت دولت سیزدهم در زمینه بهینه‌سازی و ساماندهی صنعت ساخت و ساز کشور به‌کار گرفته شود.

دکتر گلاب‌کش، در پایان به کارخانه تولیدی و صنعتی رسا اشاره کرد و گفت: شرکت رهاورد سازندگی آزادگان در سال‌های اخیر موفق شده است تا گام‌های توسعه‌ای بلندی در راستای خودکفایی در بخش تامین مصالح، تجهیزات و همچنین ماشین‌آلات ساختمانی بردارد که از آن جمله می‌توان به تاسیس و بهره‌برداری از کارخانه تولیدی و صنعتی رسا اشاره کرد. این کارخانه نیز ظرفیت عظیم و بکری بی‌شمار می‌رود که می‌تواند در خدمت دولت سیزدهم به‌منظور پیشبرد برنامه‌های اجرایی در بازار مسکن به‌کار گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی املاک
اطلاعات تماس

تماس با ما

نشانی:

تهران – خیابان شریعتی – بعد از سیدخندان – خیابان سیمرغ غربی – انتهای خیابان گلزار – نبش کوچه پروانه – پلاک ۲

تلفن:

021-22890005

ایمیل:

rasa.eng.office@gmail.com

فکس:

021-22867084